A A A | zmień kontrast | Mapa strony | język: pl en de | rss ico-rss | ico-bip
logo-sroda-wlkp
Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Współpraca zagraniczna Niemcy - Hoyerswerda Hoyerswerda

Hoyerswerda

Hoyerswerda

 

 Hoyerswerda (w jęz. łużyckim: Wojerecy) leży w samym sercu bikulturowych, dwujęzycznych Łużyc, które już od kilku wieków zamieszkują dwa narody: Niemcy i Serbowie łużyccy. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1268 r., a prawa miejskie Hoyerswerda uzyskała w 1423 roku. Położona około 40 km na południe od Cottbus i 60 km na północny-wschód od Drezna, jest jednym z sześciu centrów regionu Saksonii i należy do Euroregionu "Nysa". Hoyerswerda to ośrodek górnictwa węgla brunatnego. Miasto liczy obecnie ponad 44 tys. mieszkańców, jednak w ostatnich latach obserwuje się odpływ ludności do landów zachodnich.

W okolicach miasta znajdują się liczne jeziora, co powoduje, że region ten jest atrakcyjny dla turystów. Istnieją tu dogodne warunki do uprawiania żeglarstwa, surfingu, wędkarstwa, oraz dla wędrówek pieszych i rowerowych.

Ratusz - wicej zdj w GaleriiNajbardziej atrakcyjną częścią Hoyerswerdy jest Stare Miasto z pięknym Rynkiem, na którym znajdują się renesansowe kamieniczki z elementami barokowymi. Tu także jest ratusz – siedziba władz miasta. Wart zwiedzenia jest zamek z XIII w., w którym często organizowane są wystawy i koncerty. W pobliżu zamku znajduje się Ogród Zoologiczny, znane miejsce badań naukowych. Godne uwagi są zbiory Muzeum Górnictwa.

Hoyerswerda jest nowoczesnym, stawiającym na rozwój miastem, którego nie oszczędzają jednak problemy: blisko dwudziestoprocentowe bezrobocie i starzejące się społeczeństwo. Władze kładą szczególny nacisk na rozwój gospodarczy, kulturalno – naukowy, na rozwój rzemiosła i handlu. Dzięki rozwojowi sektora usług miasto stało się centrum handlowym regionu.

Coroczne odbywają się tu imprezy kulturalne – Dni Muzyki, Letnie Imprezy Ogródkowe (z wykorzystaniem terenu ZOO), Jesienne Święta Fontanny (wokół zabytkowej fontanny z 1730r.), Jarmarki Gwiazdkowe.

Patronem miasta jest Konrad Zuse - wynalazca pierwszego, funkcjonującego komputera, honorowy obywatel Hoyerswerdy, który tu uczęszczał do gimnazjum i w 1927 roku zdawał maturę. W mieście znajduje się muzeum rozwoju techniki, poświęcone patronowi miasta.

Największą szkołą w Hoyerswerdzie jest Gimnazjum im. Leona Foucault. Duży nacisk kładzie się tam na sztukę i sport.baner300x250