A A A | zmień kontrast | Mapa strony | język: pl en de | rss ico-rss | ico-bip
logo-sroda-wlkp
Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Dla mieszkańców Zdrowie Oddaj krew w środę w Środzie informacja o akcji

informacja o akcji

"Oddaj krew w środę w Środzie".

W ramach akcji "Oddaj krew w środę w Środzie" rejestracja krwiodawców, (w tym także wypełnianie kwestionariusza) odbywa się w Ambulansie "KOMAR".

Od 18 marca 2015 r. rejestracja krwiodawców odbywa się w środy w godz. od 8.30. do 13.30 w ambulansie ustawionym przy budynku szpitala od strony ulicy Żwirki i Wigury w Środzie Wielkopolskiej.


Informacja dla krwiodawców!

19 czerwca br. (piątek) oraz 17 lipca br. (piątek) to na początek dwa dodatkowe terminy poboru krwi oprócz tych środowych, w których do naszego miasta przyjeżdża Ambulans „Komar". W przypadku dużego zainteresowania ze strony krwiodawców oddawaniem krwi w ww. dniach - Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu  wyznaczy dodatkowe dwa piątki w każdym miesiącu. To efekt wizyty Prezesa Bogusławy Deiksler i Wiceprezesa Zbigniewa Bagrowskiego - władz Oddziału Rejonowego PCK w RCKiK w Poznaniu. Przypominamy, iż obecnie Ambulans „Komar" ustawiany jest w każdą środę przy budynku Szpitala od strony ulicy Żwirki i Wigury w godz. od 8.30 do 13.30.
 
Źródło: OR PCK w Środzie Wlkp.
Więcej: http://pck-sroda.blogspot.com/

Żeby oddać krew należy zabrać ze sobą dowód osobisty. Zanim zostanie się zarejestrowanym należy wypełnić oświadczenie o posiadanym aktualnie adresie zameldowania, a także adresie do korespondencji, jeśli jest inny niż ten pierwszy, które jest oznaczane odpowiednim kodem kreskowym oraz podać swój dowód osobisty.
Na jego podstawie osoba rejestrująca wpisuje w kwestionariuszu następujące dane: imię i nazwisko krwiodawcy, jego datę i miejsce urodzenia, pesel, oraz imię ojca i imię matki. Następnie osoba chcąca oddać krew otrzymuje do wypełnienia kwestionariusz z oznaczonym kodem kreskowym przez osobę rejestrującą, w którym odpowiada się m.in. na pytania o przebyte choroby i tryb życia.

Po wypełnieniu ankiety taka osoba udaje się bezpośrednio do stanowiska, gdzie ma mierzony poziom hemoglobiny, i dalej do lekarza, który decyduje, czy dana osoba może oddać krew. Do punktu poboru krwi nie powinno się przychodzić na czczo. Należy spożyć lekkie, nietłuste śniadanie i wypić ciepłą herbatę lub kawę.
Pobieranie krwi jest bezbolesne i trwa ok. 10 minut. Standardowa ilość pobieranej jednorazowo krwi to 450 mililitrów. Ponieważ w organizmie człowieka płynie przeciętnie 5-6 litrów krwi, jest to niewielki procent, który bardzo szybko zostaje naturalnie uzupełniony. Dziennie może zostać pobrana krew od 60 osób.

Wyjazdy RCKiK
w Poznaniu dostępne na: http://www.rckik.poznan.pl/  wchodząc na Plan ekip.


Autobus, w którym oddaje się krew jest bezpieczny. W całym kraju jest jedynie kilka takich mobilnych punktów pobierania krwi. Poziom bezpieczeństwa jest absolutnie taki sam, jak w każdym Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Krwiodawcy mogą oddać krew w komfortowych warunkach. Autobus posiada wygodne stanowiska, klimatyzację, poczekalnię i gabinet lekarski.

Co trzeba wiedzieć, żeby zostać krwiodawcą?
  • krew ludzka to płynna tkanka ustrojowa, której mimo dużego postępu medycyny nie udało się jeszcze, zastąpić żadną inną substancją,
  • krew od zawsze była i jest symbolem życia, poświęcenia, bohaterstwa. 
  • tylko ludzie zdrowi i wrażliwi są jedynym źródłem krwi - taką osobą na pewno jesteś Ty. - oddając krew i osocze spełniasz najpiękniejszy czyn - ratujesz zagrożone życie.
  • wartość krwi doceniamy najczęściej dopiero w obliczu tragedii swoich bliskich lub, gdy dzięki niej sami wracamy do zdrowia. 
  • oddanie krwi jest największym dowodem ludzkiej solidarności i miłości.
Czy mogę zostać krwiodawcą?
TAK - jeżeli ukończyłeś 18 rok życia, a nie przekroczyłeś 65 roku życia,
TAK - jeżeli jesteś zdrowy, bo tylko wtedy oddana krew nie spowoduje uszczerbku na twoim zdrowiu, a pomoże biorcy.
TAK - jeżeli czujesz się zdrowy.
TAK - jeżeli taka jest twoja decyzja.
 
Kiedy nie możesz zostać dawcą krwi?
NIE - jeżeli chorowałeś na wirusowe zapalenie wątroby tzw. żółtaczkę.
NIE - jeżeli chorujesz na AIDS.
NIE - jeżeli jesteś nosicielem wirusa HIV.
NIE - jeżeli jesteś zakażony kiłą.
NIE - jeżeli należysz do grupy ryzyka: osoby mające kontakty seksualne z wieloma partnerami, z partnerami/ partnerkami, których znają od niedawna, osoby przyjmujące narkotyki.
NIE - jeżeli jesteś chory na choroby: serca i naczyń krwionośnych, nowotworowe, krwi.
NIE - jeżeli chorujesz na: łuszczycę, cukrzycę, gruźlicę.
 
Uwaga! Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych nie jest przeciwskazaniem do oddania krwi.
 
Ważne informacje:
- jednorazowo oddasz 450 ml krwi,
- czas trwania zabiegu oddania krwi wynosi od 5 do 10 min.,
- częstotliwość oddawania co 8 tygodni,
- mężczyźni nie częściej niż 6 razy w roku,
- kobiety nie częściej niż 4 razy w roku.

Dawcom po oddaniu krwi lub preparatów krwiopochodnych przysługuje ekwiwalent o wartości energetycznej 4.500 kcal oraz dzień wolny od nauki, pracy.
 
Źródło: http://www.rckik.poznan.pl/  
 
 

 baner300x250